Hustles In Brussels

Onsdag 24.09

Vi började onsdagen 24e september med träff på flygfältet 05:00. Vårt flyg lyfte från Helsingfors till Köpenhamn där vi hade en “connecting flight” till Bryssel. Vi kom fram runt 10-tiden till Bryssel varefter vi tog buss till vårt första företagsbesök “Fujitsu”. Vi hade en kontakt i Finland som hade gett kontaktuppgifter till företaget varefter vi kunde ordna vårt besök. Vi lyssnade på en intressant presentation av den dynamiska duon Frederik och Symon om AI varefter vi bjöds på lunch.

Efter minglandet med de som jobbade där tog vi ett tåg till Bryssel där vi hade vårt nästa besök på agendan. Vi anlände till det europeiska parlamentet. Vi hade varit i kontakt med Anna-Maja Henriksson och frågade om hon kunde hålla en rundvandring samt en kort presentation till oss. Hon var väldigt välkomnande och var ivrig att svara på våra frågor som vi hade skickat in i förväg. Vi avslutade besöket med en bild på oss alla.

Efter EU-parlamentet tog vi tåget till Leuven, en studiestad, där vårt hotell låg på några minuters gångavstånd från tågstationen. Vi checkade in alla varefter alla lämnade sina väskor i rummen och hade lite egentid. Sedan ville vi bjuda deltagarna på en typisk belgisk middag “frietjes” (=franskisar). Medan alla var på rymmen for vi efter franskisarna och åt sedan dem i hotellets aula. Eftersom det hade varit en tidig morgon bestämde vi att kvällen var fritid, så att dom som var trötta kunde vila för morgondagen och de andra som ville kunde fa ut och utforska staden.

Torsdag 25.09

Varje kväll kl 20 skickade vi ut ett schema för nästa dag med tidpunkter så de visste var och när vi skulle fara. Vårt hotell där vi sov hade inkluderat morgonmål vilket underlättade våra morgnar. Vi började med en morgonmålsbuffé och hade skrivit i schemat att vi skulle träffas 10 vid ytterdörren av hotellet för att påbörja vår “sightseeing”-promenad genom Leuven. Vi hade planerat en runvandringsrutt med ca 15 punkter (t.ex. torg, universitet, bibliotek, etc.) i Leuven där vi stannade och gav en kort presentation vid varje punkt.

På torsdagar serverar studierestaurangen ALMA spaghetti bolognese som vi såklart måste fa och utvärdera. Efter studielunchen kunde man gå via hotellet eller gå runt i Leuven lite mer på egen hand varefter vi alla gemensamt startade mot vårt första bryggeribesök till Stella Artois. Vi fick en en timmes rundvandring i deras utrymmen som avslutades med en halv timmes “open bar” där alla drog nytta av den gratis ölen. Efter det fick alla fa på egen hand i grupper och äta middag. Universiteten i Leuven påbörjade studierna nästa måndag så det ordnades en “Student Welcome Fair”, välkomnandet av studeranden på kvällen med välkomsttal, parader, stånd och festställen. Staden var packad av studeranden och det fanns dj-sets utspridda över staden, en del av oss hamnade på lokal-TV. Förutom att två personers studentmössor blev stulna var det en jättelyckad kväll.

Fredag 26.09

Fredagen började på samma sätt som torsdagen med en morgonmålsbuffé och ett överenskommet träff 10 för att starta med buss till campus av KU Leuven. Vi kom fram på campus och hade via en kontakt på studieföreningen VTK (Vlaamse Technische Kring) lyckats boka ett utrymme i universitetets lokaler för att lyssna på vår nästa företagspresentation från Nexofab. Vi hade bjudit VD:n och IT-chefen till lokalen där de höll en tankeväckande presentation. Nexofab ämnar 3D-printa klimatpositiva hus av återvunnen plast, med en inbyggd generativ AI-modell som ska kunna göra allt från att justera temperaturen till att sköta ens barn.

Efter det gick vi runt på campus på väg till vårt lunchställe där vi åt en typisk belgisk lunch: belagda smörgåsar. Efter det hade alla fritid ända tills kvällen, där människor vidareundersökte campus och andra drog sig tillbaka till centrum. På kvällen blev vi bjudna på belgarnas version av en sitz, nämligen en cantus som är känd för följandet av traditioner och drickandet av öl. Vi hade varit i kontakt med Sepp från styrelsen av VTK i förväg som gärna värda oss. Cantusen gick ut på att dricka öl, sjunga och följa regler då man dricker. Under sitzen blev vi kompisar med många som var på plats.

Lördag 27.09

Lördagen började med en tidig väckning eftersom vårt tåg startade 09.05 på väg till Brugge. Tyvärr var det någon som missade tåget men kom med på nästa tåg. Före vi anlände i Brugge tog vi en stopp i Bryssel-Centraal där vårt nästa hostell fanns på gångavstånd från tågstationen så att vi kunde lämna våra väskor och åka vidare till Brugge utan bagage. Sedan tog vi tåg till Brugge där alla fick gå runt i egna grupper och göra sightseeing i staden. Vi hade frågat en kompis som kände till Brugge om hon kunde göra ett dokument med sevärdheter samt mat-och dryckställen som idéer till deltagarna. Kl 14 hade vi ordnat både ett bryggeribesök
och besök till ett chokladmusé. Vi hade i förväg frågat vad man var intresserad av och ville besöka, varefter vi bokade mängden deltagarna till varje. Efter besöket var det igen fritid fram till kl 18 när vårt tåg for tillbaka till Bryssel. Sedan fick vi checka in på hostellet där alla fräscha upp sig inför kvällen. Kvällen var tilldelad till fritid där man fick fa och äta tillsammans och utforska Bryssels nattliv.

Söndag 28.09

Vid hostellet i Bryssel hade vi också inkluderat morgonmål men inte alla dök upp eftersom det hade varit en sen kväll för många. Vi hade gjort ett bingo med olika sevärdheter och saker att göra i Bryssel som man i små grupper på fem fick avklara, grupperna hade vi gjort i förväg. Bingot inkluderade till exempel att fa till Manneke Pis, äta musslor och våfflor, hitta en smurf etc.

Efter bingot kunde man friska upp sig på hostellet varefter vi gjorde oss färdiga att fara på en ölcykel. En ölcykel är en typisk belgisk aktivitet där man åker på en massiv cykel med ca 15 personer där man samtidigt dricker öl. Alla måste hjälpa sparka och i mitten stod det någon som delade ut öl från en egen ölkran med ett musiksystem. Efter ölcykeln for vi tillbaka till hostell-trakterna och for de flesta antingen hem och sova eller på bar.

Måndag 29.09

Sista programdagen började vi med morgonmålsbuffé och en promenad till vårt sista företagsbesök ENTSO-E. Vi hade kontaktat Pong, en gammal bekant från TF, som jobbar där och frågade om han kunde ordna ett presentationstillfälle. Vi bjöds även på lunch och nätverkande med andra arbetstagare på företaget. Efter det tog vi oss till vår sista programpunkt vilket var en rundvandring på VUB-campuset. Efter det utforskade vi utgångsställena nära campus där vi åt middag och for till en bar. Till sist var det ännu några som tog sig för en sista dryck vid baren som vi hade blivit kär i som var nära vårt hostell.

Tisdag 30.09

Sista morgonen hade vi träff 4:45 utanför hostellet så vi kunde ta tåg till flygfältet. Vi gick smidigt igenom säkerhetskontrollen och väntade på att vårt flyg skulle lyftas. Vi hade en mellanlanding i Amsterdam var vi steg på vårt sista flyg till Helsingfors. Alla tog sig hem och behövde några dagar att återhämta sig.